شرایط اخذ اقامت دائم آلمان

بررسی شرایط دریافت اقامت دائم آلمان

آلمان جزء کشورهای اتحادیه اروپا به حساب می آید. این کشور به علت کمبود نیروی کار متخصص و همچنین پیشرفت های صنعتی بیشتر در کنار رشد جمعیت کم، شرایطی را برای اعطای اقامت دائم برای متقاضیان در نظر گرفته است. افراد مختلفی می توانند این قوانین را مورد بررسی قرار دهند. شما با داشتن اقامت موقت کشور آلمان می توانید به زندگی، کار و تحصیل در این کشور بپردازید. در نهایت هم برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید. در ادامه این مقاله، اطلاعاتی در مورد شرایط و قوانین و مقررات اخذ اقامت دائم آلمان به شما خواهیم داد.

آیا اقامت دائم آلمان امکان پذیر است؟

برخی از افراد تصور می کنند که اقامت دائم آلمان مانند یک رویا می ماند. اما باید بدانید که این رویا با کمی تلاش و افزایش آگاهی می تواند به واقعیت تبدیل شود. البته برخی دیگر هم تصور می‌کنند که اگر به هر شیوه تنها چهار سال در کشور آلمان بمانند، به راحتی می توانند اقامت دائم این کشور را به دست آورند. این باور کاملاً غلط است، زیرا قوانین و مقررات مشخص شده ای برای هر یک از گروه‌های ساکن در این کشور لحاظ شده است. اگر شما به صورت Temporary Residence Permitدر کشور آلمان زندگی می کنید ( منظور همان اقامت موقت است )، به دنبال اقامت دائم در کشور آلمان هستید باید شرایط مربوط به متخصص حرفه ای و ماهر را داشته باشید تا بتوانید در نهایت اقامت این کشور را به دست آورید.

در واقع باید بدانید که کشور آلمان بین اقامت های مختلف اعم از دائم و موقت تفاوت هایی قائل شده است. به طور کلی این کشور روش‌های مختلفی را برای متقاضیانی که تمایل به اقامت دائم در این کشور دارند، ایجاد کرده است. در این صورت متقاضیان می توانند همراه با همسر و فرزندان خود بدون محدودیت های خاصی به زندگی خود در این کشور ادامه دهند. در این بین به دنبال کار و استخدام باشند و یا می توانند کار آفرینی کنند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط گروه‌های خاص برای اقامت دائم کشور آلمان بپردازیم.  

شرایط اسکان برای متخصصین حرفه ای

 با توجه به قوانینی که در کشور آلمان ثبت شده است، به افرادی متخصص و ماهر گفته می‌شود که به یکی از گروه‌های زیر تعلق داشته باشند.

·متقاضیانی با تحصیلات فنی و حرفه ای

· متقاضیانی با تحصیلات دانشگاهی و یا دارندگان کارت آبی

· پژوهشگران و محققین خارجی

پیش نیازهای مورد نیاز برای متخصصین ماهر

اگر یکی از موارد بالا در مورد شما صدق می کند، باید شرایط زیر را هم برای اجازه اسکان از کشور آلمان بررسی کنید. اگر این شرایط را هم داشته باشید، می توانید درخواست خود را به کشور آلمان ارائه دهید.

· اجازه اقامت موقت حداقل چهارساله را مطابق با قوانین اقامتی آلمان داشته باشید.

· از پس هزینه‌های زندگی خود بدون دریافت کمک هزینه دولتی بر بیاید و تمکن مالی کافی هم داشته باشید.

· باید بتوانید حداقل ۴۸ ماه هزینه‌های بیمه قانونی خود را در این کشور پرداخت نمایید. 

· شغل مورد نظر خود را با سوابق و رشته تحصیلی خود انتخاب نمایید و مشغول به کار شوید.

· دانش زبان آلمانی به اندازه کافی داشته باشید.

· اطلاعاتی در مورد قوانین و نظم اجتماعی و نوع زندگی در کشور آلمان داشته باشید.

· برای زندگی خود و خانواده تان مکانی مناسب در این کشور فراهم کنید. 

اگر فرد متقاضی بتواند شرایط بالا را برآورده کند، در مرحله بعدی باید از نزدیک ترین مرکز آموزشی اتباع خارجی وقت ملاقات برای اجازه اسکان و اقامت درخواست دهد. در مورد مدارک مورد نیاز برای هر گروه از متقاضیان را هم می توان از سایت اداره اقامت آلمان مشاهده کرد. نکته قابل توجه این است که هر گروه از متقاضیان مدارک و شرایط متفاوتی نیاز خواهند داشت. در این بین شرایط تسهیل شده هم برای اجازه اسکان یا اقامت در کشور آلمان وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم. 

1) افرادی که دارای کارت آبی هستند. 

2) افرادی که خود اشتغال هستند.

3) متخصصین ماهر با صلاحیت های حرفه ای  

4) افرادی که تحصیلات دانشگاهی خود را در آلمان تکمیل کرده اند. 

اقامت برای دارندگان کارت آبی

اگر شما هم جزء افرادی هستید که کارت آبی اتحادیه اروپا را دارید، به راحتی می توانید درخواست دریافت اقامت یا اسکان را در کشور آلمان بدهید. البته شرایط زیر برای این گروه از افراد اهمیت دارد:

حداقل ۳۳ ماه اشتغال به کار ضروری است، به این منظور که در این مدت زمان هزینه های بیمه اشتغال خود را هم پرداخت کرده باشید.

زبان آلمانی در حد پایه برای افرادی که مدرک زبان B1 دارند. در این صورت مدت زمان شرایط هم از ۳۳ ماه به ۲۱ ماه کاهش پیدا می کند. 

آگاهی و اطلاعات اولیه در مورد مسائل اجتماعی و حقوقی در کشور آلمان

تمکن مالی کافی برای زندگی در این کشور

اجازه اقامت برای آن دسته از افرادی که تحصیلات خود را در کشور آلمان تکمیل کرده‌اند!

آن دسته از دانشجویانی که در هر مقطع تحصیلی در کشور آلمان تحصیل کرده باشند و یا اینکه افرادی که از مسیر آوسبیلدونگ وارد شده باشند، به این شیوه تحصیلات خود را به طور کامل به اتمام رسانده باشند، می توانند درخواست اسکان خود را ثبت کنند. 

 این نوع اجازه اقامت موقت برای اشتغال بر اساس گروه بندی های متخصصین واجد شرایط، حداقل دو سال است.

شغل شما مرتبط با رشته تحصیلی شما باشد.

پرداخت هزینه‌های بیمه به مدت زمان دو سال

دانش زبان آلمانی در حد کافی و پایه  

مکان مناسب و تمکن کافی برای زندگی

اقامت متخصصین در کشور آلمان با سطح مهارت بالا

در برخی از گروه ها متخصصین سطح مهارت بسیار بالایی دارند. به همین علت امکان اخذ اقامت دائم و یا اجازه اقامت در این کشور برای آنها فراهم است. این گروه از افراد نیازی به اقامت قبلی در کشور آلمان ندارند. به طور مستقیم برای اجازه اقامت و اشتغال در کشور آلمان اقدام می کنند. برای مثال اگر متقاضی به عنوان یک معلم متخصص و دانشمند با دانش فنی منحصر به فرد در یکی از گروه های بسیار عالی رتبه در کشور آلمان تدریس نماید، در همان بدو ورود به کشور آلمان می تواند سریعا اجازه اسکان خود را دریافت کند.

نکته قابل توجه در خصوص این افراد این است که باید بتوانند تمامی مدارک مورد نیاز و ضروری را در ارتباط با مدارک تحصیلی خود ارائه دهند. در ادامه باید بتواند ثابت کنند که در مدت زمان کوتاهی با قوانین و شیوه زندگی در این کشور سازگار خواهند شد و می توانند بدون دریافت کمک هزینه های دولتی از پس هزینه‌های زندگی خود بربیایند. پیشنهاد ما به این گروه از افراد این است که قبل از ورود به کشور آلمان تمامی مدارک مورد نیاز را تهیه نمایند. در این صورت در مدت زمان بسیار کوتاه اجازه اقامت خود را دریافت خواهند کرد.

اسکان برای گروه های خود اشتغالی

این افراد به صورت خود اشتغال وارد کشور آلمان می شوند و یا اجازه اقامت موقت خود اشتغالی را در این کشور دارند. این دسته از افراد می توانند مطابق با قوانین اقامتی این کشور به مدت سه سال زندگی نمایند. بعد از گذشت مدت زمانی، فرد می تواند با یک سری شرایط و قوانین خاص درخواست اقامت دائم خود را ثبت نماید. شرایط زیر برای اقامت دائم آلمان و یا اجازه اسکان ضروری است. 

· خود اشتغالی موفق و تایید شده

· اثبات تامین هزینه های زندگی برای خود و خانواده به همراه محل سکونت مناسب

· داشتن اجازه اقامت موقت و کاملا قانونی برای انجام امور خود اشتغالی در آن مدت زمان 

بررسی هزینه ها 

همانطور که میدانید برای اخذ اقامت دائم آلمان با داشتن "مجوز اقامت" نیاز به هزینه هایی دارد که بر اساس طبقه بندی شغلی باید پرداخت شود. اما به طور کلی معمولا برای درخواست، حدودا ۱۱۳ یورو در نظر گرفته می شود. در این بین اگر فرد خود اشتغال باشد، هزینه آن ۱۲۴ یورو خواهد بود. افرادی که از طریق " گروه های متخصصین با مهارت بالا" درخواست می‌کنند، باید ۱۴۷ یورو برای اخذ اقامت دائم آلمان پرداخت کنند.

 سخن پایانی 

 به طور کلی می توان گفت که گروه های مختلفی با داشتن شرایط خاص می توانند اجازه اقامت دائم کشور آلمان را بدست آورند. یکی از انواع اقامت ها در کشور آلمان، اقامت دائم است که در نهایت به شهرورندی این کشور منتهی می شود. جالب است بدانید که حتی از لحاظ هزینه های دولتی هم این نوع درخواست هزینه های کمتری دارد.

  امیدوارم با مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی در مورد نحوه اقامت دائم آلمان به دست آورده باشید.