تحصیل کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی در کشور آلمان


 کشور آلمان به عنوان یکی از کشورهای صنعتی تاریخ اروپا به حساب می آید که استقبال خوبی از متقاضیان برای رشته های مهندسی می کند. در واقع می توان گفت که هر سال هزاران نفر برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان متقاضی رشته های مهندس می شوند و به این کشور مهاجرت می‌کنند.

بررسی رشته های مهندسی در آلمان 

کشور آلمان یکی از کشورهای بسیار پیشرفته در حوزه آموزش است. بیش از ۲۰۰ دانشگاه در شاخه های مختلف مانند موسسات آموزش فنی و حرفه ای، دانشگاه های خصوصی ،دولتی، مراکز علمی کاربردی و ... دارد. بسیاری از نیروهای کار متخصص در این کشور از فارغ التحصیلان همین دانشگاه ها هستند. سیاست دولت آلمان هم در این سال ها به خصوص بعد از دوران پاندمیک به این گونه بوده است که برای پیشبرد اهداف صنعتی‌ کشور، نیروهای متخصص و حرفه ای جوان را در حوزه های مهندسی بیش از دیگر رشته ها، مورد پذیرش قرار داده است.

طبق برنامه ریزی های دولت، این کشور سعی دارد تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۵ میلیون نیروی کاری متخصص را وارد کشور خود کند. بسیاری از افراد تمایل دارند که در کشور آلمان اقامت داشته باشد و به زندگی خود ادامه دهند. راه و روش های مختلفی برای اقامت در کشور آلمان وجود دارد.اما باید بدانید که در این بین تحصیل یکی از راحت ترین روش‌ها به حساب می آید.

تحصیل در کشور آلمان در رشته های مهندسی به خصوص در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد یکی از راهکارها برای اخذ اقامت این کشور است. متقاضیان می توانند به واسطه اقامت کاری، اقامت این کشور را به دست آورند. در واقع متقاضیان می توانند پس از گذراندن دوره تحصیلات خود با پیدا کردن کار در مراکز مرتبط با رشته تحصیلی خود در کشور آلمان اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند.

 به طور کلی باید بدانید که ۴۰ درصد از نیروی کار مورد تقاضای کشور آلمان قرار است که به واسطه دانشجویان تامین شود. به همین منظور کشور آلمان از فارغ التحصیلان دانشگاهی رشته های مهندسی بسیار استقبال می کند. برنامه رقابتی آنها را به بهترین شکل ممکن تسهیل می بخشد که بتوانند در چارچوب قوانین این کشور به تحصیلات خود ادامه دهند.

جالب است بدانید که تنوع بسیار زیادی در رشته های مهندسی در کشور آلمان وجود دارد. منظور این است که گرایش های رشته های مهندسی در این کشور بسیار گسترده است. گاهی ممکن است در لیست رشته های دانشگاهی لیست کشور آلمان چندین ردیف رشته مهندسی مرتبط با یک رشته و واحد را مشاهده کنید که بیش از ۱۰ گرایش دارد. مهمترین موضوع این است که کدام یک از این رشته ها با چه ویژگی هایی در نهایت منتهی به اخذ اقامت کار کشور آلمان می شوند؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی رشته های پر تقاضا و ویژگی ها و شرایط تحصیل آنها در کشور آلمان بپردازیم.

رشته­ های مهندسی پر تقاضا در کشور آلمان

نکته قابل توجه این است که رشته های مهندسی در کشور آلمان پذیرش تحصیلی بالاتری دارند. در این بین در ارتباط با ویزای تحصیلی و اخذ پذیرش، داشتن معدل خوب و مدرک زبان و برای برای برخی از رشته ها هم داشتن کارآموزی موفق بسیار اهمیت دارد. توجه داشته باشید که معدل ۱۶ به بالا در کشور آلمان به عنوان معدل خوب در سیستم استاندارد است. در مورد برخی از دانشگاه‌ها هم می‌توان گفت که به معدل بالاتر از ۱۵ متقاضی پذیرش تحصیلی میدهند.

در مورد تحصیل در رشته های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور باید بدانید که تحصیل در این مقطع به دو زبان انگلیسی و آلمانی امکان پذیر است. متقاضی می تواند یکی از این مسیرها را با توجه به دانش خود انتخاب نماید. دست متقاضیان در رشته های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در کشورآلمان  بسیار باز است و می توانند رشته های متنوعی را انتخاب کنند. 

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا با هر رشته مهندسی می توان موفق به اخذ اقامت کشور آلمان شد؟ در پاسخ باید بدانید که مسئله اخذ اقامت در این کشور بستگی به شیوه آن دارد. رایج ترین شیوه اقامت پس از تحصیل، اقامت کاری است. اگر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی خود بتوانند کاری مرتبط با رشته های خوب پیدا کنند که در واقع مورد تایید مسیرهای اقامت کاری آلمان باشد، در نهایت اقامت کاری را دریافت خواهند کرد و حتی می توانند به اقامت دائم هم برسند. 

یکی از مهمترین نکات برای اقامت کشور آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی است. البته این موضوع برای آن دسته از متقاضیانی که به زبان آلمانی تحصیل می کنند، مشکلی نخواهد بود. در مقابل آن دسته از متقاضیانی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند، حتما باید در این دوران مدرک زبان آلمانی خود را هم ارائه دهند. 

آشنایی با بهترین رشته هایی که در سال ۲۰۲۱ و بعد از آن امکان اخذ اقامت کاری در کشور آلمان را فراهم کرده اند: 

متخصصین شبکه و IT

مهندسین کامپیوتر

برنامه نویسان

متخصصین طراحی تجهیزات مهندسی

تکنسین تاسیسات برق و مکانیک تجهیزات انرژی

رشته­های مرتبط با انرژی

رشته هایی که در قسمت بالا برای شما توضیح داده ایم، طرفداران بیشتری دارند. اما به طور کلی متقاضیان در رشته های دیگر هم می توانند برای کار در کشور آلمان اقدام نمایند.  

آشنایی با شرایط تحصیل در آلمان در رشته های مهندسی 

همانطور که در قسمت بالاتر هم برای شما توضیح داده ایم، شرایط تحصیل رشته های مهندسی در این کشور در مقطع کارشناسی ارشد، داشتن کارشناسی مرتبط با رشته مورد تقاضا، دانش مدرک زبان آلمانی و انگلیسی بسته به نوع تحصیل و معدل کافی برای دانشگاه مورد نظر است. در این صورت متقاضیان می‌توانند به واسطه دانشگاه و یا سامانه یونی اسیست برای دریافت پذیرش اقدام نمایند. در مرحله بعدی متقاضیان می توانند به واسطه سفارت آلمان که در کشور ایران قرار دارد برای ویزای تحصیلی در کشور آلمان اقدام نمایند. 

اطلاعاتی در مورد هزینه های تحصیل و زندگی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی در آلمان

با توجه به این موضوع که کشور آلمان در برخی از دانشگاه ها شهریه تحصیلی دریافت نمی کند، باید بدانید که هزینه های تحصیل در این کشور در این نوع دانشگاه ها  معمولاً بین ۹۰ تا ۵۸۰ یورو در هر ترم است. توجه داشته باشید که نحوه تسویه این مبالغ هم قبل از شروع هر ترم صورت می گیرد.

از سال ۲۰۱۳ به بعد شرایط کمی متفاوت شد. برخی از دانشگاه های دولتی علاوه بر این هزینه‌های ترمی برای دانشجویان خارجی، هزینه های سالانه به مبلغ سه هزار یورو را هم در نظر گرفتند. دانشگاه­هایی مانند دانشگاه توبینگن، و دانشگاه اشتوتگارت در گروه دانشگاه­های دولتی هزینه های شهریه را از دانشجویان خارجی به حالت سالیانه و یا ترمیک دریافت می کنند. اگر شما هم تمایل دارید که در یکی از رشته ها در کشور آلمان تحصیل کنید، بهتر است اطلاعاتی درباره هزینه های زندگی در این کشور بدانید.

در واقع هزینه های زندگی در کشور آلمان ماهانه برابر با ۸۶۱ یورو است. تمامی متقاضیانی که تمایل به تحصیل در این کشور دارند، برای اخذ ویزای تحصیلی حتماً باید میزان تمکن مالی خود را برای شهریه ها به حالت سالیانه به صورت موجودی حساب در ایران اثبات نمایند. آنها می توانند بورسیه دریافت کنند و یا حساب بلوکه به این مبلغ را در کشور آلمان افتتاح نمایند. 

 سخن پایانی 

به طور کلی می‌توان گفت که تحصیل در برخی از رشته های مهندسی به خصوص رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات و کامپیوتر در نهایت باعث اخذ اقامت کشور آلمان می شوند. کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی در این کشور به دو زبان آلمانی و انگلیسی است. در واقع این امکان برای آن دسته از متقاضیانی که امکان یادگیری زبان آلمانی را ندارند، ایجاد شده است که که بتوانند در رشته مورد نظر خود به زبان انگلیسی تحصیل کنند.