هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان


کشور آلمان یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی به حساب می آید. به همین علت کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالا است. این کشور بهترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد. شهرهایی مانند مونیخ، فرانکفورت و دوسلدورف جزء ده شهر برتر دنیا از نظر کیفیت زندگی در سال ۲۰۲۱ قرار گرفتند. آلمان کشوری بسیار تمیز و به دور از آلودگی های محیطی، دارای نرخ پایین جرم و جنایت، فضای مناسبی برای سرگرمی، جاذبه های فرهنگی، تاریخی متنوع و ... است. بسیاری از افراد تصور می کنند که هزینه های زندگی در کشور آلمان بسیار بالا است، اما باید بدانید که این باور کاملا غلط است زیرا کشور آلمان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مانند دانمارک، هلند، سوئیس و ... هزینه های بسیار پایین تری برای زندگی دانشجویی دارد.

تحصیل در آلمان

دلایل مختلفی باعث شده است تا تحصیل در آلمان مورد توجه دانشجویان ایرانی و خارجی قرار بگیرد. در واقع می توان تحصیلات رایگان را یکی از مهمترین عوامل در انتخاب کشور آلمان و امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در این کشور دانست. همین موضوع باعث شده است که تحصیل در کشور آلمان یکی از بهترین و به صرفه ترین گزینه ها برای مهاجرین خارجی به حساب بیاید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در مورد هزینه های تحصیل در آلمان به دست آورید. به طور کلی باید بدانید که تحصیل در کشور آلمان دارای هزینه های چندان بالایی نیست و حتی می توان گفت که زندگی دانشجویی جزء ارزان ترین نوع زندگی ها در آلمان است. زیرا دانشجویان اجاره های سنگین مانند دیگر گروه های مهاجر در آلمان و همچنین هزینه های سنگین مالیاتی را هم پرداخت نمی کنند. اما به طور کلی باید بدانید که بخش عمده‌ای از این هزینه ها بستگی به سبک زندگی افراد، محل زندگی و محل تحصیل آنها دارد. 

بررسی هزینه ­های زندگی در کشور آلمان

به طور کلی می‌توان هزینه های زندگی در کشور آلمان را به دو بخش ثابت ماهیانه و فصلی و سالیانه تقسیم بندی کرد. برای مثال هزینه هایی مانند اجاره خانه، خورد و خوراک، حمل و نقل و ... از جمله هزینه های ثابت در نظر گرفته می شوند. هزینه های دیگری هم مانند خرید پوشاک، باشگاه های ورزشی، تفریحات دانشجویی، دوچرخه سواری و ... هم ممکن است هر چند ماه یکبار نیاز باشد. به همین علت به آن ها هزینه های فصلی گفته می شود. 

رستوران و بیرون بر

غذا در رستوران متوسط و کم هزینه: 10 یورو

غذا برای دو نفر، رستوران متوسط (سه نوع غذا): 50 یورو

مک دونالد (یاغذای مشابه): 8 یورو

نوشیدنی (نیم لیتر): 60/3 یورو

نوشیدنی وارداتی (33/0 لیتر): 50/3 یورو

کاپوچینو: 82/2 یورو

نوشابه کوکاکولا یا پپسی: 40/2 یورو

بررسی هزینه­ های حمل و نقل عمومی

هزینه­ های حمل و نقل عمومی در کشور آلمان نسبتا پایین هستند، اما باید بدانید که استفاده از وسایل نقلیه مانند تاکسی دارای هزینه های بسیار بالایی است.اگر شما به عنوان یک دانشجو در کشور آلمان تمایل دارید که هزینه های خود را کنترل کنید، بهتر است از وسایل نقلیه عمومی در کشور آلمان مانند مترو و اتوبوس استفاده کنید. گاهی امکان دریافت تخفیف دانشجویی هم برای دانشجویان وجود دارد.

 بلیط تک سفره: 80/2 یورو

 کارت بلیط یک ماهه: 70 یورو

 تاکسی (تعرفه نرمال): 50/3 یورو

 تاکسی (هر یک کیلومتر): 2 یورو

 تاکسی (1 ساعت انتظار): 30 یورو

 بنزین (1 لیتر): 44/1 یورو

هزینه ­های جانبی و خدمات عمومی

به هزینه های جانبی و خدمات عمومی هزینه های ماهیانه گفته می شود. اما اگر ملکی اجاره داده شود، امکان دارد این هزینه ها به همراه اجاره ملک در نظر گرفته شوند و یا به حالت مجزا خواهند بود. به همین علت متقاضیان حتماً باید از نحوه پرداخت،اطلاع داشته باشند. 

 خدمات پایه (برق، آب، گاز، تلفن) اپارتمان 85 متری: 37/227 یورو

 یک دقیقه تماس تلفن همراه: 10/0 یورو

 اینترنت (ماهیانه): 07/33 یورو

هزینه های ورزش و سرگرمی

باشگاه بدن سازی (1 ماه): 15/30 یورو

زمین تنیس (1 ساعت در هفته): 59/19 یورو

بلیط سینما: 12 یورو

بررسی هزینه های پوشاک

 شلوار جین (مارک ساده): 39/76 یورو

 لباس تابستانی (فروشگاه زنجیره ای): 46/35 یورو

 کفش ورزش: 18/79 یورو

 کفش چرم مردانه: 94/106 یورو

بررسی هزینه های اجاره خانه و اتاق

آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر: 35/735 یورو

آپارتمان (1 خوابه) در حومه شهر: 46/551 یورو

آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر: 1408 یورو

آپارتمان (3 خوابه) در حومه شهر: 1055 یورو

هزینه هایی که در قسمت بالا آورده شده، معمولا برای اجاره آپارتمان در نظر گرفته می شود. این هزینه ها به طور متوسط در بزرگ ترین شهرهای آلمان محاسبه شده اند. به طور کلی باید بدانید که هزینه اجاره اتاق برای یک دانشجوی مجرد تقریباً بین ۹۹ تا ۳۵۰ یورو است. نرخ اجاره بها در شهرهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارد.  

سخن پایانی

هزینه های زندگی یکی از مهمترین عوامل مهاجرت تحصیلی به حساب می آیند. افراد باید حتماً باید برای تامین هزینه‌های زندگی خود برنامه کاملاً تعیین شده و مشخصی داشته باشند. این برنامه ها می تواند به واسطه حمایت خانواده، کار کردن، تمکن مالی و ... باشد. برخی از این هزینه های زندگی به صورت ماهیانه تکرار می شوند. از جمله این موارد می‌توان به هزینه غذا، اجاره‌خانه، حمل و نقل، خدمات عمومی و ... اشاره کرد. قطعاً برای مدیریت کردن این هزینه ها نیاز به یک برنامه منظم و از پیش تعیین شده است.

امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی در مورد هزینه های زندگی دانشجویی در کشور آلمان به دست آورده باشید.