مهاجرت کادر درمان به کشور سوئد


در چند سال اخیر کادر درمان یکی از گروه های خاص شغلی و مورد توجه بسیاری از کشورهای اروپایی بخصوص کشور سوئد، آلمان و دانمارک بوده است. گروه های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و زیر شاخه های این رشته‌ها یعنی رشته های پیراپزشکی در این دسته بندی قرار می گیرند. این گروه می توانند با داشتن شرایط خاص و با ریسک کمتر، مهاجرت به اروپا بخصوص کشور سوئد را تجربه کنند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد مهاجرت کادر درمان به کشور سوئد در اختیار شما قرار دهیم.

سوئد، به عنوان کشور جنگل ها و دریاچه ها 

کشور سوئد به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا در حوزه ای به نام اسکاندیناوی قرار گرفته است از جمله شهرهای مهم کشور سوئد می توان به گوتنبرگ، استکهلم و مالمو اشاره کرد. این شهرها جزء شهرهای ساحلی و بسیار زیبای کشور سوئد به حساب می آیند. طبق آخرین سرشماری که در سال ۲۰۲۰ انجام شده است، جمعیت آنها برابر با ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر برآورد شده است. توجه داشته باشید که زبان رسمی این کشور، زبان سوئدی است، اما بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی هم تسلط دارند. اما برای کار در کشور سوئد نیاز است که به زبان سوئدی تسلط داشته باشید.

کیفیت زندگی در کشور سوئد در سطح بسیار بالایی قرار دارد. واحد پول این کشور هم کرون است. هر ۱۰ هزار کرون حدوداً برابر با هزار یورو است. البته باید بدانید که ارز رسمی این کشور هم مانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، یورو است. 

کادر درمان در کشور سوئد

جالب است بدانید که کشور سوئد به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا، دارای جمعیت بسیار کمی است. همین موضوع باعث شده است تا در نیروی کار متخصص، نیمه متخصص، مهندسین و در حوزه های مختلف دیگر با چالش هایی روبه رو شود. توجه داشته باشید که متوسط نرخ رشد جمعیت در این کشور تنها ۷ درصد است که این میزان در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار کم است. به همین علت در پی چندین سال گذشته مهاجرت به این کشور برای متخصصین در حوزه های مختلف به خصوص کادر درمانی فراهم شده است. به طور کلی باید بدانید که مهاجرت کادر درمان به کشور سوئد مزایای بسیار زیادی دارد، ازجمله:

امکان مهاجرت به کشور سوئد در کمترین زمان ممکن یعنی ظرف مدت ۶ تا ۹ ماه

امکان یادگیری زبان سوئد در کشور سوئد قبل از ورود به مرحله اصلی کار

پذیرش بدون نیاز به مدرک زبان سوئدی و تنها با داشتن مدرک زبان انگلیسی

 تضمین ویزای کادر درمان به واسطه نیازمندی این کشور به گروه های درمانی

امکان ادامه تحصیل و اخذ اقامت

امکان انجام کار تمام وقت برای گروه های مختلف با حقوق حداقل ۲۹۰۰ یورو در ماه

امکان اخذ اقامت دائم این کشور و سفر به دیگر کشورهای حوزه شنگن

امکان مهاجرت با خانواده به طور همزمان

امکان اجازه کار تمام وقت برای همسر در صورت یادگیری زبان انگلیسی و یا زبان سوئدی

آشنایی با فرآیند مهاجرت کادر درمان به کشور سوئد

به طور کلی برای مهاجرت کادر درمان به کشور سوئد مدارک و پیش نیازهایی مورد نیاز است. در مرحله اول داشتن حداقل یک سال سابقه کار رسمی در بیمارستان و یا مراکز درمانی برای تمامی متقاضیان ضروری است. باید بدانید که برخی از گروه‌های کادر درمانی هم دارای طرح اجباری هستند که در این صورت می‌توانند به جای یک سال سابقه کار، سوابق طرح خود را ارائه دهند. 

در مرحله دوم متقاضیان باید به دریافت تاییدیه مدارک خود از سازمان بهداشت سوئد بپردازند. در مرحله بعدی ثبت نام دوره زبان سوئدی در کشور سوئد اهمیت دارد. متقاضیان باید در این دوره ها ثبت نام نمایند تا ویزای تحصیلی را دریافت کنند. البته باید بدانید که در این مرحله تمامی متقاضیان می توانند بدون داشتن مدرک زبان و تنها با دانش زبان انگلیسی پذیرش دوره های زبان سوئدی را از مراکز خصوصی به دست آورند. در مقابل برای دانشگاه‌ها و مراکز دولتی حتما باید مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس یا تافل را ارائه دهند. حداقل نمره برای آزمون آیلتس 6.5 است.

حتما برای شما هم سوال است که چه تفاوتی بین موسسات خصوصی، دانشگاه ها و موسسات دولتی وجود دارد؟

 تفاوت اصلی بین پذیرش تحصیلی از موسسات خصوصی و موسسات دولتی و دانشگاه ها در این است که اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل در موسسات خصوصی به متقاضیان داده نمی شود. در مقابل موسسات دولتی و یا دانشگاه ها امکان کار پاره وقت ۲۰ ساعته را به متقاضی در طول هفته می دهند.

برای مهاجرت به کشور سوئد به این شیوه مهاجرتی در پروسه اول باید به دنبال ویزای تحصیلی بود. زمانی که متقاضی دوره زبان را سپری کرد و به سطح مشخصی از زبان سوئدی در طول یک سال تا یک سال و نیم دست پیدا کرد، می‌تواند در آزمون های علمی و بالینی مرتبط با رشته خود ثبت نام کند. اگر متقاضی بتوانند نمره مجاز را دریافت کند، وارد دوره کارآموزی می شود که حداقل هزار یورو در ماه حقوق دارد. زمانی متقاضیان می توانند به عنوان کارمند بخش درمانی به حالت مستقل و استخدام در مراکز درمانی شروع به کار کنند که یک دوره کارآموزی ۶ ماهه را بگذرانند. حقوق این متقاضیان در ماه حدود ۲۹۰۰ یورو خواهد بود. 

نگاهی به هزینه­ های مهاجرت کادر درمان به سوئد

هزینه ای برای آزادسازی مدارک

هزینه ترجمه رسمی مدارک

در صورت وجود همراه، هزینه هر فرد برای اقدام به ویزا به صورت جداگانه پرداخت می شود. 

هزینه شرکت در دوره زبان سوئدی در موسسات خصوصی و دولتی

هزینه های مربوط به محل اقامت و یا خوابگاه در کشور سوئد 

هزینه بیمه نامه مسافرتی برای تمام متقاضیان ویزا

هزینه بلیط هواپیما

متقاضی باید برای تمامی این هزینه هابه طور جداگانه برنامه ریزی هایی داشته باشد. البته باید بدانید که علاوه بر این هزینه ها، هزینه های جانبی دیگری هم وجود دارند که باید آنها را هم در نظر بگیرید. 

سخن پایانی

کیفیت زندگی در کشور سوئد برای شهروندان در سطح بالایی فراهم شده است. جالب است بدانید که درصد بیکاری در بین مردم سوئد به خصوص در کادر درمان نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین است. این موضوع باعث شده است تا اقتصاد کشور سوئد بسیار قدرتمند باشد. کشور سوئد در تلاش است که در ده سال آینده مهاجرین بیشتری را به واسطه گروه های تخصصی در حوزه کادر درمان وارد کشور خود کند. در واقع به این شیوه از پتانسیل آنها برای پیشرفت های علمی و بالینی در کشور خود بهره مند شود. با توجه به مزایایی که در این مقاله برای شما بیان کرده ایم، کشور سوئد می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت کادر درمان باشد.