مهاجرت پرستاران به انگلستان


بسیاری از پرستاران تمایل دارند که به کشور انگلستان مهاجرت کنند و فعالیت خود را در این کشور ادامه دهند. به طور کلی کشور انگلستان برای رشته های پرستاری فرصت های بسیار خوبی را به وجود آورده است. کاستی هایی در حوزه های نیروی کار بومی این کشور وجود دارد. مرکز خدمات این کشورها نیاز به متخصصین حوزه پزشکی دارند، به همین علت استخدام این افراد با این ویژگی ها و شرایط از کشور انگلستان امکان پذیر است.

تائید مدارک پرستاران خارجی در انگلستان 

بسیاری از افرادی که در رشته های پرستاری تحصیل کرده و با تجربه هستند، می خواهند بدانند که چطور به عنوان یک پرستار خارجی می توانند برای کار به کشور انگلستان بروند؟ پاسخ به این سوال را از دو جنبه اساسی مورد بررسی قرار می دهیم. 

 در ابتدا باید بدانید که پروسه درخواست پذیرفته شدن در کشور انگلستان نیازمند پیش ‌نیازهای مختلفی است، به همین علت ممکن است که پروسه مهاجرت شما کمی زمان بر باشد. حتی برای افرادی که در اتحادیه اروپا تحصیل کرده باشند، مدارک مورد نیاز، متفاوت است. 

 اقدام به ثبت نام در شورای عالی پرستاری و مامایی

اگر شما هم تمایل دارید که به عنوان فرد خارجی در کشور انگلستان شروع به کار و فعالیت در زمینه پرستاری کنید، در مرحله اول باید در شورای عالی پرستاری و مامایی کشور ثبت نام نمایید. شورای عالی پرستاری و مامایی یکی از نهادهایی است که به حالت قانونی و کاملا مستقل، درخواست های پرستاران و ماماها را مورد بررسی قرار می‌دهد. در واقع می توان گفت که این نهاد یک مرکز قانون گذاری و تایید مدارک پرستاران در کشور انگلستان برای پرستاری و مامایی به حساب می آید. به طور کلی افرادی که خارج از انگلستان مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده باشند، حتما باید برای اجازه کار در این کشور تاییدیه ثبت نام شورای عالی پرستاری و مامایی را دریافت کنند.

به طور کلی افراد برای اینکه بتواند به عنوان ماما و یا پرستار در کشور انگلستان فعالیت تخصصی خود را ادامه دهند، حتماً باید شماره PIN و ثبت نام سامانه شورای عالی را هم دریافت کنند. قطعاً مدارکی هم برای ثبت نام و اطلاعاتی برای ثبت در این سایت وجود دارد که شما باید برای درخواست تایید مدارک پرستاران و ماماها به سایت شورای عالی پرستاری و مامایی مراجعه کنید. افراد برای پیدا کردن موقعیت های خالی بهتر است که با بیمارستان ها به طور مستقیم ارتباط برقرار کنند تا به این صورت بتوانند کارفرمای خود را انتخاب کنند. اگر شما هم به عنوان یک پرستار و یا ماما تمایل دارید که به کار خود در کشور انگلستان ادامه دهید، باید بدانید که شورای عالی پرستاری و مامایی حق کار در این کشور و یا ویزا را به افراد غیر اروپایی نمی دهد. 

نگاهی به برنامه مطابقت پرستاران خارجی با برنامه مامایی

توجه داشته باشید که آن دسته از پرستاران و یا ماما هایی که مدارک تحصیلی آنها خارج از انگلستان مورد تایید قرار گرفته است و به واسطه شورای عالی پرستاری و مامایی کشور انگلستان تایید می شوند، حتماً باید یک دوره آمادگی پرستاری یا مامایی را با توجه به مهارت های کشور انگلستان بگذرانند تا اجازه کار در این کشور را دریافت کنند. افراد در این دوره ها قبل از ورود به انگلستان شرکت می کنند. شما می توانید برای اطلاع از این دوره ها به سایت شورای عالی پرستاری مراجعه کنید تا در مورد برنامه های آنها اطلاعات کاملی به دست آورید.

متقاضیان می‌توانند به عنوان دستیار مراقبت های درمانی در این مدت زمان در این دوره ها فعالیت کنند. بعد از اتمام دوره، متقاضیان می توانند شماره ثبت نام و شماره پرونده سایت شورای پرستاری و مامایی را دریافت نمایند. البته باید بدانید که یک آزمون شایستگی هم برای آن دسته از پرستاران خارجی که در اتحادیه اروپا تحصیل کرده اند، در کنار آزمون های عملی مهارتی به نام های CBT و OSCE وجود دارد.  به طور کلی باید بدانید که دو مرحله برای دریافت تاییدیه ثبت نام از شورای عالی پرستاری و مامایی در کشور انگلستان وجود دارد.

اخذ امتیاز لازم از آزمون کامپیوتری (CBT) که اساس آن تئوری افراد در مرحله اول است

دریافت تائیدیه موفقیت در آزمون OSCE به عنوان مرحله دوم این فرآیند شناخته شده است. این آزمون معمولا در کشور انگلستان برگزار می گردد.

مدارک لازم برای مهاجرت پرستاران به انگلستان

مجموعه ای از مدارک و شواهد مورد نیاز برای متقاضیان باید وجود داشته باشد که از جمله اصلی ترین آنها می‌توان به مدرک تحصیلی و حداقل سابقه کار در حوزه مربوطه اشاره کرد. البته باید بدانید که مدارکی مانند مدرک زبان و گواهی شغلی هم اهمیت بسیار زیادی در این پروسه دارد. در ادامه به بررسی مدارک مورد نیاز برای دریافت تاییدیه ثبت نام از سایت شورای عالی معاونت پرستاری کشور انگلستان می پردازیم.

دارا بودن مدرک آیلتس آکادمیک با نمره 7 و هر مهارت حداقل 6.5

دارا بودن مدارک تحصیلی حداقل کارشناسی پرستاری یا کارشناسی ارشد

دارا بودن کلیه ریز نمرات در مقطع کارشناسی و بعد از آن مقطع

سوابق کاری حداقل به مدت یکسال 

تائیدیه سازمان نظام پرستاری مبنی بر ثبت نام و رجیستر پرستاران

گذراندن تمامی آزمونهای عملی و تئوری

تاییدیه کارفرما برای اخذ ویزای کار در کشور انگلستان 

به طور کلی شما به عنوان متقاضی باید مراحل مختلفی را برای اخذ مدارک بگذرانید که معمولاً بین ۶ تا ۱۸ ماه زمان نیاز است.

ویزا

انگلستان از ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ اعلام کرده است که تمایل دارد قوانین و مقررات صدور ویزا برای این دسته از متقاضیان مهاجرت به کشور انگلستان را آسان تر کند کند. به طور کلی متقاضیان خارجی که تمایل دارند به عنوان پرستار در کشور انگلستان کار و فعالیت خود را شروع کنند حتما باید مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا مانند تاییدیه کارفرما، قرارداد کار و مدرک زبان را داشته باشند، به این نوع ویزا ویزای جنرال گفته می‌شود. 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات کامل و جامعی در مورد مهاجرت پرستاران به کشور انگلستان در اختیار شما قرار دهیم. این کشور در طول دوران کرونا با کمبود نیروی کار در حوزه درمانی مواجه شده است. به همین علت این روزها بهترین فرصت برای دریافت ویزای کاری برای پرستاران و ماماها است. آنها می توانند در این مدت زمان در کمترین زمان ممکن در این مسیر اقدام کنند تا به هدف نهایی خود یعنی مهاجرت به کشور انگلستان دست یابند. 

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد مهاجرت پرستاران و ماماها به کشور انگلستان به دست آورده باشید.