کالج های آلمان، آسان ترین راه برای ورود به مقطع کارشناسی


 کشور آلمان دارای نظام آموزشی عالی و متفاوتی است و به همین جهت مسیر ورود به رشته های کارشناسی را برای متقاضیان ایرانی به واسطه دوره های کالج بورس باز گذاشته است. این موضوع باعث شده است تا متقاضیان بتوانند برای رشته های کارشناسی هم اقدام کنند. 

 آشنایی با کالج ­های کشور آلمان

دوره­های Studienkollegs مانند پلی است که راه ورود را برای بسیاری از متقاضیان باز کرده است. هدف اصلی از ایجاد این دوره ها ایجاد نظم و هماهنگی بین نظام آموزشی کشورهای دیگر و فرهنگ آکادمیک در کشور مبدا و کشور مقصد یعنی آلمان است.

 برای دستیابی به این هدف دانشگاه های آلمان کورس هایی را برگذار کرده و اساتید بزرگ دانشگاهی در این حوزه و کورس­های Studienkollegs شما را راهنمایی خواهند کرد.آنها دارای توانایی‌ها و تخصص بسیار بالایی هستند.

متقاضیان با سپری کردن این مسیر به اهداف بلند خود یعنی تحصیل در مقاطع عالی را تجربه خواهند کرد. به طور کلی باید بدانید که دوره Studienkollegs یک روش و مسیر آکادمیک برای آماده سازی  داوطلبان تحصیل در دانشگاه برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان است.

نکته قابل توجه این است که اگر داوطلب مدرک تحصیلی دبیرستان خود را خارج از کشور آلمان دریافت کرده باشد، حتما باید در کشور آلمان معادل سازی نماید، در غیر اینصورت باید در Studienkollegs شرکت نماید. این دوره ها کاملا ضروری هستند، زیرا ممکن است که محتوای آموزشی دوره و نظام مدرسه در آلمان با نظام آموزش مدرسه های دیگر تفاوت داشته باشد. جزئیات محتوای هر دوره در Studienkollegs با یکدیگر تفاوت دارد

کالج M-Kurs

آن دسته از متقاضیانی که تمایل دارند در رشته‌های پزشکی و زیرشاخه های رشته پزشکی یا در زمینه‌های رشته‌های زیست شناسی و ... در دوره کارشناسی شرکت کنند ، اگر بخواهند از مسیر کالج وارد شوند، حتما باید این دوره های ۱۰ ماهه را بگذرانند. دروس این دوره عبارتند از: 

زبان آلمانی

زیست شناسی  

فیزیک

شیمی

 کالج T-Kurs

این دوره ها هم برای افرادی است که می خواهند در مقطع کارشناسی در رشته‌های علوم پایه، ریاضی و مهندسی تحصیل خود را ادامه دهند. این دوره ها هم مانند کالج­ های M-kurs یک ساله است. دروس این دوره عبارتند از: 

ریاضیات

فیزیک

شیمی

زبان آلمان 

کالج W-Kurs

این دوره هم برای افراد و متقاضیانی است که تمایل دارند از مسیر کالج وارد مقطع کارشناسی در رشته‌های علوم اجتماعی و اقتصاد شوند. این دوره ها معمولا برای افرادی کارآمد است که مدرک دیپلم خود را در رشته های علوم انسانی در کشور ایران گرفته باشند. توجه داشته باشید که با گذراندن این دوره ها افرادی که مدرک دیپلم علوم انسانی هم دارند، می توانند برای تحصیل در رشته های پزشکی هم اقدام نمایند. البته باید بدانید که این افراد نیاز است واحدهای مورد نیاز را بیشتر از سایر متقاضیان در مقطع کارشناسی پاس کنند. محتوای آموزشی این دوره شامل دروس زیر است:

زبان آلمانی

ریاضیات

اقتصاد

زبان انگلیسی

کالج G/S-Kurs     

این دوره هم شبیه به دوره‌های دیگر ۱۰ ماهه از کالج های آلمان است. این دوره ها به افرادی اختصاص دارد که تمایل دارند در مقطع کارشناسی در رشته‌های علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر تحصیل نمایند. محتوای آموزشی این دوره شامل دروس زیر است:

زبان آلمانی

علوم اجتماعی

داستان نویسی

ادبیات آلمانی

زبان انگلیسی

پذیرش کالج­های آلمان

 پذیرش کالج های آلمان هم مختص به افرادی است که دوره دبیرستان خود را به طور کامل طی کرده باشند و سپس مدارک زبان آلمانی هم برای تحصیل داشته باشند. پیش نیاز هایی برای این مقطع نیاز است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. 

  مدرک دیپلم متوسطه

ریز نمرات دیپلم متوسطه

انگیزه نامه به زبان آلمانی

مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 بسته به کالج یا دانشگاه

مهمترین نکته این است که تمامی مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشند، در مرحله بعدی هم باید دادگستری و یا وزارت خارجه آن را تایید نمایند. در ابتدا باید بدانید که کدام کالج نیاز به چه سطح زبانی دارد، اما بیشتر کالج ها را می توان با حداقل مدرک یعنی مدرک B1 آلمان هم گذراند. اگر شما هم تمایل به اخذ کالج دارید، در ابتدا باید بدانید که بیشتر کالج های آلمان نیاز به آزمون ورودی دارند نوع این نوع آزمون ها هم کاملا بستگی به هر کالج و کورس دارد. تمامی آزمون ها هم به زبان آلمانی است.

مهم ترین نکته این است که بهترین منابع برای کسب اطلاعات سایت هر دانشگاه است. بسیاری از افراد به دنبال فرآیند اپلای یا پذیرش هستند این دسته از افراد حتماً باید از دو مسیر اپلای مستقیم و یا اپلای به واسطه سایت یونی اسیست اقدام نمایند.

نکته قابل توجه این است که هر دانشگاهی قوانین و مقررات خاص خود را در رابطه با اپلای و اخذ پذیرش دارد. به همین علت حتماً باید در فرآیند اپلای بر اساس قوانین هر دانشگاه پیش برود. قوانین یونی اسیست دارای قوانین یکپارچه‌ی و همچنان شفاف و قابل استناد است. البته باید بدانید که فرآیند اپلای به واسطه سایت یونی اسیست نیاز به پرداخت اپلیکیشن فی دارد. این هزینه برای دانشگاه اول ۷۵ یورو و برای هر دانشگاه اضافه 30 یورو است.  به طوری که حتی برخی از دانشگاه‌ها ممکن است درخواست نمایند که مدارک به صورت فیزیکی به این مراکز ارسال شوند. این موارد کاملا بستگی به شرایط دانشگاه‌ها دارد.

سخن پایانی 

 متقاضیانی که تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان دارند باید شرایط خاصی هم داشته باشند. نکته قابل توجه این است که نظام آموزشی کشور آلمان بر مبنای آموزش سیزده ساله در دوران دبیرستان است. به همین علت متقاضیانی که تمایل دارند در مقطع کارشناسی در کشور آلمان تحصیل نمایند حتما باید دوره های ‌کالج را بگذرانند.

در این مطلب سعی کرده به بررسی کامل دوره های کالج در کشور آلمان بپردازیم. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی با گذراندن دوره های کالج آلمان می توانند آمادگی لازم برای ورود به دوره کارشناسی در رشته مورد علاقه خود را به دست آورند.