نگاهی به هزینه های زندگی دانشجویی در کشور فرانسه


کشور فرانسه هم جزء کشورهای اتحادیه اروپا به حساب می آید. کیفیت و سبک زندگی در کشور فرانسه بسیار مطلوب است، زیرا مطابق با استانداردهای جهانی عمل می کند. کشور فرانسه هر ساله مورد توجه بسیاری از دانشجویان و متقاضیان خارجی قرار می گیرد، زیرا هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور پایین است. بسیاری از متقاضیان از کشورهای کم درآمد به علت شهریه های بسیار پایین کشور فرانسه متقاضی تحصیل در این کشور می شوند. اما باید بدانید که دانشجویان و متقاضیان در بدو ورود به این کشور به علت نداشتن اطلاعات کافی از مراکز خرید، ضعف در مورد زبان فرانسوی و دیگر دلایل هزینه‌های زیادی را باید برای انجام امور روزمره خود کنار بگذارند. به همین علت نیاز است تا شما اطلاعات کامل و کافی در مورد هزینه های زندگی دانشجویی در کشور فرانسه به دست آورید. در این صورت با توجه به آگاه بودن از این هزینه ها می توانید به خوبی هزینه‌های خود را مدیریت کنید. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد هزینه های زندگی در کشور فرانسه به شما بدهیم.

 اطلاعاتی در مورد تحصیل در کشور فرانسه

در این مقاله سعی داریم به بررسی مهمترین و اصولی ترین موارد در مورد تحصیل در کشور فرانسه بپردازیم. اگر بخواهیم تمامی جزئیات را برای شما باز کنیم، باید وارد بحثی مفصل شویم. اما کلیات و مهمترین موارد در مورد تحصیل در کشور فرانسه به اینگونه است که متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا و فرانسه در تمامی مقاطع با داشتن پیش نیاز های مورد نیاز می توانند اقدام به تحصیل نمایند. در واقع از این طریق می توانند مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه های مختلف این کشور دریافت نمایند.

سطح کیفیتی آموزش در کشور فرانسه بسیار بالا است، به طوری که بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و مطرح در کشور فرانسه در لیست بهترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند. به طور کلی تحصیل در کشور فرانسه دارای طرفداران بسیار زیادی است. جالب است بدانید که شهریه دانشگاه های دولتی تا سال ۲۰۲۰ کاملا رایگان بوده است و برخی از دانشگاه دولتی هم تا به امروز هیچ گونه مبلغی بابت شهریه دریافت نمی کنند و تنها مبلغی به عنوان هزینه ثبت نام از دانشجویان اخذ می کنند. این مبلغ حدود ۹۶ یورو است.

در مورد آن دسته از دانشگاه های دولتی که مبلغی به عنوان شهری دریافت می کنند، باید بدانید که این مبالغ برای شهریه ها بسیار پایین است. به طوری که هزینه دانشگاه های دولتی در مقطع کارشناسی ۲۷۰۰ یورو و مقطع کارشناسی ارشد ۳۴۴۰ یورو است. همچنین هزینه تحصیل در مقطع دکترا هم در این کشور کاملا رایگان است. به طور کلی از جمله مزایای زندگی در کشور فرانسه می توان به هزینه های پایین زندگی ، امکان دریافت بورسیه تحصیلی، دسترسی آسان به مراکز شهر، رفت و آمدآسان و ... اشاره کرد.         

بررسی هزینه های زندگی در کشور فرانسه

هزینه های زندگی در کشور فرانسه مانند دیگر کشورهای اروپایی به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شود. از جمله مهمترین آنها می توان به هزینه های مواد غذایی، حمل و نقل و محل اقامت اشاره کرد.البته باید بدانید که هزینه های زندگی یک دانشجو در کشور فرانسه تنها محدود به هزینه های زیر نمی شود.

هزینه های رستوران و بیرون بر

برای صرفه جویی در هزینه ها، دانشجویان بهتر است که مواد غذایی را به صورت خام تهیه کنند. آنها در این صورت می توانند خودشان به طبخ آنها بپردازند و هزینه‌های کمتری را بابت رستوران بپردازند.   

غذا در رستوران متوسط و کم هزینه: 14 یورو

غذا برای دو نفر، رستوران متوسط (سه نوع غذا): 50 یورو

مک دونالد (یاغذای مشابه): 9 یورو

 نوشیدنی (نیم لیتر): 6 یورو

 نوشیدنی وارداتی: (33/0 لیتر) 5 یورو

 کاپوچینو: 84/2 یورو

 نوشابه کوکاکولا یا پپسی: 54/2 یورو

 آب: (33/0 لیتر) 62/1 یورو

مواد غذایی

 جالب است بدانید که هزینه های مواد غذایی نسبت به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا در کشور فرانسه بسیار ارزان‌تر است. به طوری که می توان این هزینه ها را نسبت به کشورهایی مانند سوئد و نروژ تا ۱۰ درصد هم ارزان تر تخمین زد. به همین علت می توان گفت که هزینه های زندگی در کشور فرانسه تا حدود 8 درصد نسبت به کشورهایی که برای شما ذکر کرده ایم،  ارزان تر است. در ادامه به بررسی هزینه های برخی از اقلام پرمصرف در کشور فرانسه می پردازیم.

شیر (1 لیتر): 1 یورو

نان: (500 گرمی) 48/1 یورو

برنج (1 کیلو): 86/1 یورو

تخم مرغ (12 عدد): 04/3 یورو

پنیر محلی (1 کیلو): 01/16 یورو

فیله مرغ (1 کیلو): 25/10 یورو

گوشت گوساله (1 کیلو): 64/16 یورو

سیب (1 کیلو): 59/2 یورو

موز (1 کیلو): 95/1 یورو

پرتقال (1 کیلو): 44/2 یورو

گوجه فرنگی (1 کیلو): 78/2 یورو

سیب زمینی (1 کیلو): 73/1 یورو

پیاز (1 کیلو): 95/1 یورو

کاهو (1 عدد): 16/1 یورو

آب (5/1 لیتر): 69/0 یورو

سیگار (1 پاکت): 10 یورو

بررسی هزینه های حمل و نقل عمومی در کشور فرانسه  

بخش دیگری از هزینه های زندگی دانشجویی را حمل و نقل تشکیل می دهد. به خصوص در زمان هایی که دانشجو برای کمتر شدن هزینه های محل اسکان مجبور می شود در خوابگاه های ارزان قیمت خارج از محدوده شهر اقامت داشته باشد. به طور کلی کشور فرانسه دارای اقلیم مسائلی است، در نتیجه این امکان به وجود آمده است تاافراد و دانشجویان بتوانند از دوچرخه و وسایل حمل و نقل شخصی استفاده کنند. در ادامه به بررسی هزینه ها و خدمات حمل و نقل عمومی در کشور فرانسه می پردازیم. 

بلیط تک سفره : 65/1 یورو

کارت بلیط یک ماهه: 50 یورو

تاکسی (تعرفه نرمال): 60/2 یورو

تاکسی (هر یک کیلومتر): 74/1 یورو

تاکسی (1 ساعت انتظار): 20/25 یورو

بنزین (1 لیتر): 55/1 یورو

هزینه های جانبی 

خدمات پایه: (برق، آب، گاز، تلفن) آپارتمان 85 متری: 87/152 یورو

یک دقیقه تماس تلفن همراه: 17/0 یورو

اینترنت (ماهیانه): 46/28 یورو  

ورزش و سرگرمی

 بخش جدایی ناپذیر از زندگی دانشجویی مربوط به ورزش و سرگرمی ها است. با توجه به این موضوع که دانشجویان از خانواده های خود دور هستند، نیاز دارند تا به تقویت روحیه خود بپردازند.

باشگاه بدن سازی (1 ماه): 30/33 یورو

زمین تنیس (1 ساعت در هفته): 71/14 یورو

 بلیط سینما: 10 یورو  

 پوشاک

 با توجه به اقلیم مناسبی که کشور فرانسه دارد، خرید پوشاک در این کشور خیلی ضروری نیست. منظور این است که کشور فرانسه مانند کشورهای سردسیر و برفی نیاز به لباس های مخصوص ندارد. اما به هر حال در مورد هزینه های لباس و پوشاک در ادامه اطلاعاتی به شما می دهیم. 

شلوار چین (مارک ساده): 32/80 یورو

لباس تابستانی (فروشگاه زنجیره ای): 78/34 یورو

کفش ورزشی: 74/82 یورو

کفش چرم مردانه: 73/108 یورو  

اجاره خانه و اتاق

هزینه های خوابگاه در کشور فرانسه معمولاً بسیار پایین است و اجاره خوابگاه کار خیلی سختی نیست. اما به طور کلی باید بدانید که با توجه به سلیقه افراد در انتخاب خوابگاه این قیمت ها دارای نوساناتی بوده و معمولا از ۲۰۰ یورو تا ۸۰۰ یورو در ماه متغیر هستند. در ادامه اطلاعاتی در مورد هزینه های زندگی شخصی در اتاق و یا آپارتمان در این کشور به شما می دهیم. 

آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر: 670 یورو

آپارتمان (1 خوابه) در حومه شهر: 524 یورو

آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر: 1263 یورو

 آپارتمان (3 خوابه) در حومه شهر: 974 یورو  

هزینه هایی که برای شما توضیح داده ایم، در مورد آپارتمان های کاملاً مستقل در شهر پاریس هستند و در بسیاری از شهرهای کوچک فرانسه این هزینه‌ها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند.   

سخن پایانی 

 به طور کلی کشور فرانسه از جمله کشورهای ارزان قیمت در سطح اتحادیه اروپا است. به طوری که گزارش هایی از هزینه های بسیار پایین در برخی از شهرهای این کشور ارائه شده است. با توجه به این اطلاعات کاملاً طبیعی است که متقاضیان زیادی تمایل به تحصیل در این کشور داشته باشند. در واقع تحصیل در کشور فرانسه این امکان را به وجود می‌آورد که افراد بتوانند با کمترین هزینه ها در بهترین دانشگاه های این کشور تحصیل کنند.