هزینه های زندگی دانشجویی در کشور سوئدتحصیل در کشور سوئد به عنوان یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی و اروپایی عضو اتحادیه اروپا دارای طرفداران بسیار زیادی است. زیرا کیفیت زندگی و کسب و کار در کشور سوئد بسیار بالا است و همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشور سوئد را انتخاب نمایند.

البته باید بدانید درمقابل مواردی مانند هزینه های زندگی شهریه بالا و حتی راه روشهای اقامت در این کشور باعث شده است برخی از افراد متقاضیان توانایی تامین هزینه ها را نداشته باشند و مهاجرت به کشور سوئد طبق نظر کنند. به همین علت در ادامه این مطلب سعی داریم به بررسی هزینه های کلی زندگی دانشجویی در کشور سوئد بپردازیم. در واقع میخواهیم بدانیم که یک دانشجو در ابتدای راه برای تحصیل در سوئد به چه میزان هزینه ای نیاز دارد. با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعه به دست آورید.

تحصیل در کشور  سوئد

بسیاری از دانشجویان اروپایی به فکر تحصیل در کشور سوئد هستند زیرا تحصیل در این کشور برای کشورهای عضو اتحادیه و دانشجویان این کشورها کاملا رایگان است. این متقاضیان تحصیل در دانشگاه های سوئد تنها باید هزینه های زندگی خود را در این کشور تامین نمایند. اما مقابل دانشجویان دیگری که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به این کشور مهاجرت می‌کنند، باید تمامی هزینه ها بین ۵ تا ۷ هزار یورو برای هر ترم در شهریه دانشگاه‌های این کشور را پرداخت نمایند.

 همانطور که در قسمت بالاتر هم اشاره کرده ایم، کشور سوئد از جمله کشورهای حوزه اسکاندیناوی است. به طور کلی کیفیت زندگی در سوئد بسیار بالا است. تورم در این کشور بسیار پایین است و در چند سال گذشته تغییرات زیادی نداشته است. همین موضوع باعث می‌شود تا افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های سوئد را دارند، نگران هزینه های زندگی خود نباشند. آنها به طور حدودی می‌توانند هزینه های زندگی خود در کشور سوئد را برآورده کنند، زیرا تورم در این کشور بسیار پایین است. 

 هزینه ­های زندگی در کشور سوئد

از جمله هزینه های زندگی در این کشور می توان به هزینه های پوشاک، هزینه تفریحات، حمل و نقل، خورد و خوراک و ... اشاره کرد. معمولاً دانشجویانی که به دنبال تحصیل در کشورهای دیگر هستند، مهمترین هزینه‌ها برای آنها هزینه طول دوره تحصیل، هزینه اقامت و غذا است. در ادامه به بررسی بیشتری از این هزینه ها می پردازیم. تمامی هزینه های زندگی در این کشور بر اساس کرون سوئد محاسبه می شود. برای تبدیل این هزینه ها به یورو هم می توانید نرخ مورد نظر خود را به کرون بر عدد ۱۰ تقسیم کنید. 

هزینه‌های مواد غذایی  

بخش بسیار مهم و اصلی هزینه های زندگی یک دانشجو در کشور سوئد را هزینه های مرتبط با مواد غذایی تشکیل می دهد. بسیاری از دانشجویان در کشور سوئد سعی دارند تا مواد غذایی را به صورت خام خریداری نمایند و آنها را در خانه طبخ کنند تا در این صورت هزینه های آنها کمتر از خرید رستورانی شود. برای مثال خرید یک لیتر شیر برابر با ۱۱.۴۰ کرون است. 

شیر (1 لیتر) 40/11 کرون

نان (500 گرمی) 17/22 کرون

برنج (1 کیلو) 31/25 کرون

تخم مرغ (12 عدد) 55/29 کرون

پنیر محلی (1 کیلو) 36/84 کرون

فیله مرغ (1 کیلو) 39/78 کرون

گوشت گوساله (1 کیلو) 84/161 کرون

سیب (1 کیلو) 89/26 کرون

موز (1 کیلو) 99/21 کرون

پرتقال (1 کیلو) 34/25 کرون

گوجه فرنگی (1 کیلو) 74/30 کرون

سیب زمینی (1 کیلو) 68/11 کرون

پیاز (1 کیلو) 03/12کرون

کاهو (1 عدد) 83/18 کرون

آب (5/1 لیتر) 34/14 کرون

سیگار (1 پاکت) 67 کرون

هزینه­ های حمل و نقل عمومی

بخش دیگری از هزینه های مهم دانشجویی هزینه های حمل و نقل و رفت و آمد به حساب می آید. بسیاری از دانشجویان خارجی برای متعادل کردن هزینه های خود بیشتر از دوچرخه و یا وسایل نقلیه استفاده می کنند. اما در کشور سوئد با توجه به آب و هوای سردسیر و اینکه بیشتر روزهای زمستانی برف می آید، ممکن است نتوان از دوچرخه استفاده کرد. در این صورت بیشتر دانشجویان در کشور سوئد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند که در ادامه به بررسی هزینه‌های آنها می پردازیم. 

بلیط تک سفره 33 کرون

کارت بلیط یک ماهه 800 کرون

تاکسی (تعرفه نرمال) 50 کرون

تاکسی (هر یک کیلومتر) 18 کرون

تاکسی (1 ساعت انتظار) 525 کرون

بنزین (1 لیتر) 34/16 کرون

هزینه های خدمات عمومی 

منظور از هزینه خدمات عمومی همان هزینه اینترنت و تلفن، آب، برق و ... در محل زندگی افراد است. اگر شما خانه ای را اجاره کنید که در قرارداد قید شده باشد که هزینه های مربوطه را جدا از هزینه های اجاره در نظر می‌گیرند، باید آنها را بپردازید. البته باید بدانید که در خوابگاه های دانشجویی به این شیوه است که هزینه خدمات عمومی در خوابگاه محاسبه شده و مانند شارژ ماهیانه به طور ثابت از دانشجویان دریافت خواهد شد. اما در مورد خانه ها و اتاق های مستقل باید بدانید که صاحب خانه می توانند هزینه خدمات عمومی را به هزینه اجاره اضافه و یا به صورت شارژ ماهیانه ثابت در نظر بگیرد و آنها را بر تعداد نفرات تقسیم بندی کند. 

خدمات پایه (برق، آب، گاز، تلفن)

آپارتمان 85 متری 88/779 کرون

یک دقیقه تماس تلفن همراه 17/1 کرون

اینترنت (ماهیانه) 15/301 کرون

هزینه های ورزش و سرگرمی

 از دیگر هزینه های زندگی دانشجویی می توان به ورزش و سرگرمی اشاره کرد که اتفاقاً بخش مهمی از زندگی آنها را تشکیل می دهند، زیرا دانشجویان پس از دوری از خانواده های خود نیاز به سرگرمی ها و تفریحاتی دارند تا بتوانند روحیه بهتری داشته باشند. به طور کلی باید بدانید که ورزش کردن برای هر شخصی ضروری است و به طور کلی باعث افزایش روحیه و انرژی می شود. البته برخی از دانشجویان هم از روی عادت نیاز به ورزش دارند، برخی از آنها هم از سال‌ها قبل یک یا چندین رشته ورزشی ورزشی را دنبال می کردند و در آن فعالیت داشتند و به همین علت بهتر است در مورد هزینه های تفریحات و ورزش ها هم اطلاعات داشته باشید.

باشگاه بدن سازی (1 ماه) 72/349 کرون

 زمین تنیس (1 ساعت در هفته) 95/225 کرون

 بلیط سینما 130 کرون

هزینه پوشاک

در مورد هزینه پوشاک به تمامی متقاضیان و دانشجویان پیشنهاد می‌شود که حداقل برای یک بار تمامی پوشاک مورد نیاز خود به خصوص لباس های گرم را تهیه کنند، زیرا اقلیم این کشور به گونه‌ای است که لباس های مخصوص با آب و هوای این کشور تهیه شده است. شما باید لباس هایی را از خود کشور سوئد تهیه کنید، زیرا این لباسها استانداردهای لازم برای آب و هوای سرد و برفی سوئد را دارا می باشد. 

 شلوار چین (مارک ساده) 93/848 کرون

 لباس تابستانی (فروشگاه زنجیره ای) 96/341 کرون

کفش ورزش 67/860 کرون

کفش چرم مردانه 74/1207 کرون

هزینه های اجاره خانه و اتاق

همه ما می دانیم که مهمترین بخش و چالش برای یک دانشجو محل اقامت و اسکان است. هزینه اجاره خانه و اتاق در کنار از مواد غذایی جزء اصلی ترین هزینه های زندگی دانشجویان در کشور سوئد به حساب می آید. هزینه های متوسط اجاره آپارتمان در کشور سوئد به شرح زیر است:

آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 7673 کرون

آپارتمان (1 خوابه) در حومه شهر 5749 کرون

 آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر 13147 کرون

 آپارتمان (3 خوابه) در حومه شهر 9510 کرون

جمع بندی

به طور کلی می‌توان گفت که متوسط هزینه های زندگی دانشجویی در کشور سوئد با در نظر گرفتن هزینه های اجاره خانه در این کشور حدود ۷۵۰ تا هزار یورو است. البته باید بدانید که گاهی متقاضیان تحصیل در کشور سوئد هزینه‌های کمتری مانند ۶۰۰ یورو را اطلاع داده اند. در واقع باید بدانید که این هزینه ها بستگی به سبک زندگی افراد و دانشجویان و به خصوص محل اقامت آنها دارد.