کشور کانادا کانادا یکی از بهترین و به روز ترین نظام های آموزش عالی را در دنیا دارد، به طوریکه سالیانه پذیرای موج بسیار عظیمی از دانشجویان خارجی است. کانادا یکی از مهاجر پذیر ترین کشورها به حساب می آید. به همین علت باعث شده است تا چند فرهنگی در این کشور نمایان شود. بیش از ۲۵ دانشگاه مورد تایید وزارتخانه های مربوطه در کانادا وجود دارد که تمامی آنها رتبه های بسیار خوب و مناسبی را از لحاظ پژوهش آموزش و بازدهی آموزش کسب کرده اند. جالب است بدانید که دانشگاه های کشور کانادا جزء بهترین دانشگاه های دنیا به حساب می آیند. در ادامه به بررسی اطلاعات بیشتری درمورد دانشگاه های کشور کانادا می پردازیم. 

به چه علت دانشگاه های کانادا جزء بهترین دانشگاه های دنیا هستند؟

·کیفیت آموزش بسیار عالی در این کشور

·اعتبار بالای مدارک دانشگاهی در سطح جهانی

· امکان ادامه تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی

· امکان اخذ بورسیه تحصیلی به هدف کمک هزینه های تحصیل و زندگی

· امکان شرکت در همایش های متعدد علمی

· امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسوی

· امکان کار دانشجویی 

· امکان اخذ اقامت کاری

· امکان اخذ اقامت دائم به واسطه برنامه های استانی و مهاجرتی کانادا

 نظام آموزشی کانادا به شیوه است؟

نظام آموزشی کشور کانادا به عنوان یک نظام انعطاف پذیر و پیشرفته شناخته شده است. هر سال این کشور در یک دوره سه مرحله‌ای دانشجویان خارجی و کانادایی را در مقاطع مختلف پذیرش می کند. برای پذیرش مدارک در هر مقطع نیاز به پرداخت هزینه هایی به عنوان  application fee برای بررسی پرونده ضروری است. از دیگر الزامات مهم درخواست و پذیرش مدرک زبان است. 

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا افراد می توانند به طور مستقیم به تمامی رشته‌ها اعم از رشته‌های پیراپزشکی و یا زیر شاخه های پزشکی ورود کنند. کیفیت آموزش در کشور کانادا بسیار بالا است. در این بین باید بدانید که معدل کل به همراه نمرات دروس مختلف عنوان شاخص اصلی اخذ پذیرش در نظر گرفته می شود. به همین علت داشتن معدل بالا می تواند شانس موفقیت پذیرش را در کشور کانادا تقویت نماید.

برای تحصیل در این مقطع داشتن مدرک زبان مورد نیاز به زبان فرانسوی و انگلیسی الزامی است گاهی در این مقطع ممکن است پذیرش مشروط هم صادر شود. اما به طور کلی پذیرش مشروط را به علت حساسیت های اداره مهاجرت در مورد پرونده با پذیرش مشروط برای اخذ ویزا پیشنهاد نمی کنیم. به طور کلی داشتن پذیرش قطعی می تواند شانس ویزای بالاتری را هم فراهم کند. 

پذیرش در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

به طور کلی باید بدانید که پذیرش در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی دندانپزشکی و داروسازی در کشور کانادا دارای شرایط و قانون مختص به خودش است. شرایط به اینگونه است که ایرانیان حتماً باید برای تحصیل در این رشته ها دیپلم کانادا را داشته باشند. در غیر این صورت نمی توانند در این رشته ها تحصیل کنند. به همین علت باید دوره آموزشی را در کشور کانادا به عنوان دوره کارشناسی در رشته های پایه مانند شیمی، زیست شناسی و ... طی کنند. 

پس از اخذ مدرک این دوره ها می توانند در آزمون MCAT شرکت کنند و در صورت پذیرفته شدن برای رشته های پزشکی در دانشگاه های کانادا اقدام نمایند. حتی می توانند با ورود به دوره های آمادگی دوره‌های کارشناسی پیراپزشکی را آغاز نمایند. نکته قابل توجه این است که حداقل نمره زبان ضروری برای این مقطع B2 است. البته باید بدانید که در مورد برخی از رشته ها مانند رشته های پرستاری، رشته های آموزش، پزشکی و زیر شاخه های آن مدرکی تحت عنوان C1 مورد نیاز است. برای تحصیل به زبان فرانسه هم در دانشگاه های کشور کانادا نیاز به مدرک C1 است. 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا دارای قوانین متفاوتی است. شهریه مقطع کارشناسی ارشد از۶۵۰۰ دلار کانادا شروع می شود و گاهی به ۸۰ هزار دلار کانادا هم می رسد. توجه داشته باشید که برای دوره کارشناسی ارشد دوره های آموزش محور و پژوهش محور و وجود دارد. طول دوره های آموزش محور حدود یک سال و نیم و تا دو سال است. درمقابل دوره های آموزش پژوهش محور حداقل ۲ ساله تا ۶ ترم یا ۳ سال یا ۶ ترم در طول دو سال است که امکان تمدید آنها وجود دارد. برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا دوره‌های پژوهش محور و در مقطع کارشناسی ارشد توصیه می‌شود، زیرا که گروه آموزش محور به عنوان آخرین مدرک تحصیلی به حساب می آید، مگر این که دانشجو تمایل به تغییر حوزه پژوهش محور داشته باشد. این مقطع نیاز به پیش نیازهای زبان در مقاطع حداقلB2 تاC1 است.

حداقل معدل مدرک کارشناسی هم باید ۱۵ از ۲۰ باشد. برخی از دانشگاه های درجه یک هم در این کشور حداقل معدل را برای متقاضیان ایرانی ۱۶ در نظر گرفته اند. از نظر رشته ارتباط بین کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار اهمیت دارد. بسیاری از رشته‌های علوم اجتماعی، علوم انسانی و دیگر رشته های گروه علوم پایه و رشته های کارشناسی ارشد مهندسی هم نیاز به تعیین استاد راهنما نخواهند داشت. زیرا بسیاری از آن ها یا آموزش محور هستند یا اگر برخی از رشته ها پژوهش محور هم باشند، انتخاب استاد راهنما بستگی به ظرفیت‌های دپارتمان دارد و در حین تحصیل امکان پذیر می شود.

در حوزه رشته های فنی و پژوهش محور مانند علوم پایه پژوهشی و علوم انسانی در حوزه های پژوهش های شناختی حتما باید مکاتبه با استاد راهنما قبل از درخواست برای پذیرش انجام شود، تا زمینه پژوهشی افراد با راهنمایی های استاد هماهنگ شود. در ادامه متقاضی می تواند درخواست خود را ثبت نماید. برخی از رشته‌های این مقطع هم به عنوان پیش نیاز رشته های گروه مهندسی مدیریت و علوم کامپیوتر نیاز به آزمونهای بین المللی مانند GRE یا GMAT دارند. این نوع آزمون ها برای آن دسته از افرادی که دارای معدل خوبی نیستند، برای متقاعد سازی اساتید و کمیته تصمیم‌گیری بهترین راهکار است. تفاوت چندانی بین مقطع دکترا و کارشناسی ارشد وجود ندارد، زیرا در هر دو گروه عنوان Graduate به آن ها داده می شود. البته تفاوت هایی هم بین این دو مقطع وجود دار دکه در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. 

 1.  استاد راهنما در هر رشته تحصیلی حتی در صورتی که نیاز به آن نباشد هم الزامی است.

 2. سابقه پژوهشی بسیار قدرتمند و پروپوزال قوی تحقیقاتی هم نیاز است.

3. نمره زبان هم باید از میزان درخواست‌شده بالاتر باشد. این موضوع به علت رقابتی بودن این مقطع است. برای ویزای این کشور می توان پس از اخذ پذیرش از مقطع مورد نظر و دانشگاه‌های این کشور اقدام نمود. سه مرحله اعم از فرم درخواست ویزای دانشجویی، فرم اطلاعات خانواده و فرم اختیاری درخواست اقامت موقت برای اقدام ویزا نیاز است. این فرم می‌تواند به واسطه خود متقاضیان تکمیل شود و در سایت سفارت قرار بگیرد. در ادامه به بررسی این سه فرم و مدارک مورد نیاز می‌پردازیم.

 1. نامه پذیرش قطعی

 2.  پاسپورت معتبر

 3. تصویر متقاضی با ابعاد خواسته شده 5/4×5/3 4.  

اطلاعات موکل اعم از طرح تحصیلی و مدارکتکمیل باشد. توجه داشته باشید که تمامی مراحل درخواست ویزا از سایت اداره مهاجرت به کانادا انجام می شود. پس از انجام تمامی مراحل اعم از ثبت آنلاین درخواست و هزینه ۲۳۵ دلار کانادا برای انگشت نگاری و بیومتریک و تست های مربوطه پرونده به اداره مهاجرت انتقال داده می‌شود. در مرحله بعدی باید وقت انگشت نگاری از VAC کانادا در یکی از کشورهای همسایه گرفته شود. در مرحله آخر پس از انجام این کارها و تست های بیومتریک پرونده برای بررسی های اصلی به دفتر مهاجرتی تحویل داده می‌شود.