آزمون PLAB


PLAB آزمون آزمایشی به حساب می آید. این آزمون برای سنجش توانایی های متقاضیان در حوزه پزشکی در کشور انگلستان است. البته برخی از کشورهای دیگر هم این آزمون را مورد تایید قرار داده اند. در واقع برای سنجش دانش و توانایی اطلاعات داوطلب در زمینه پزشکی، از این آزمون استفاده می‌کنند که تنها شامل اطلاعات پزشکی نیست. بیشتر سوالاتی که در این آزمون مطرح می‌شود، در مورد بهترین و مناسب ترین فعالیت های درمانی در کشور انگلستان و حتی تجهیزاتی است که در بیمارستان‌های این کشور استفاده می‌شود. هر متقاضی باید بتواند به سوالات مرتبط با منابع آموزشی و آیین نامه آنها پاسخ مناسب دهد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد آزمون PLAB به دست آورید.

بررسی محتوای آزمون

 بخش های مختلف آزمون PLAB شامل سوالاتی از شرایط عادی، مهم و حاد بخش‌های اورژانسی است که به واسطه کار آموزان ورودی به سال دوم برنامه فاندیشن F2 مشاهده شده است. این بخش شامل فرآیند مدیریت طولانی مدت در قسمت‌های مراقبت و کمک های اولیه است. نکته قابل توجه این است که از این آزمون، سوالات مربوط به وظایف یک متخصص و پزشک عمومی حذف شده است.

 چگونگی پاسخگویی به سوالات

 آزمون PLAB به صورت کتبی برگذار می شود. به این صورت که ۱۸۰ سوال چند گزینه ای وجود دارد و تنها ۳ ساعت برای پاسخگویی به این سوالات در نظر گرفته شده است. بخش های مختلف آزمون با یک سناریوی اولیه شروع می‌شود. سپس بخش سوالات در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. نکته قابل توجه این است که سوالات پنج گزینه‌ای هستند. متقاضی باید پاسخ صحیح را از بین پنج گزینه انتخاب نماید. 

 اطلاعاتی در مورد تاریخ های برگزاری آزمون PLAB

این آزمون 4 مرتبه در سال، در انگلستان و برخی از کشورهای دیگر برگزار می شود. متقاضیان باید وارد سایت GMC شده و با ساخت حساب کاربری از مکان و زمان برگذری آزمون مطلع شوند. محل و زمان آزمون در بخش MY TESTS مشخص می شود. توجه داشته باشید که هر ساله متقاضیان بسیار زیادی برای انجام این آزمون حضور دارند، به همین علت ظرفیت آزمون محدود است. همین امر باعث سخت گیری بیشتر در برگذاری این آزمون شده است.

چگونگی ثبت نام در آزمون PLAB

متقاضی باید قبل از آزمون شرایط زیر را به طور کامل در نظر بگیرد.

مدارک پزشکی مورد نیاز

اگر متقاضی هنوز فارغ التحصیل نشده است، حتماً باید به نوعی اثبات کند که آزمون های خود را با موفقیت گذرانده و صلاحیت اخذ این مدرک را دارد.

دانش زبان کافی

حساب کاربری GMC

رزرو و یا کنسل کردن آزمون 

نحوه رزرو آزمون به واسطه حساب کاربری آنلاین GMC

 متقاضیان در مرحله اول باید وارد حساب کاربری خود شوند. تاریخ های برگذاری آزمون به طور کامل قابل مشاهده است. شما می توانید به عنوان متقاضی تاریخ مد نظر خود را در قسمت MY TESTS رزرو کنید. نکته قابل توجه این است که تقاضا برای این آزمون بسیار بالا است و ممکن است تاریخ های پیشنهادی، محدود باشد.

نگاهی به هزینه های آزمون PLAB 

در ۱ آپریل ۲۰۲۰ هزینه آزمون ۲۳۹ پوند بوده است، اما در سال ۱ آپریل ۲۰۲1 این مبلغ به ۲۴۰ پوند رسید. در ابتدا برای ثبت نام در این آزمون متقاضیان یک ایمیل دریافتی بابت زمان رزرو آزمون دریافت خواهند کرد. متقاضیان حتماً باید برای کنسل کردن آزمون و تغییر تاریخ به بخش MY TESTS بروند و اقدامات لازم را انجام دهند.

برای تغییر آزمون هم متقاضیان حتما باید اول آزمون را لغو کرده و مجددا آزمون جدید را رزرو نمایند. در صورت کنسل کردن آزمون هم اگر متقاضی بتواند ثابت کند که در صورت شرایط استثنایی نتوانسته در آزمون شرکت کند، می تواند هزینه آزمون را به طور کامل پس بگیرد. البته توجه داشته باشید که تمامی این دلایل باید بیانگر شرایط خاص باشد و شواهد لازم ارائه شود. 

 منابع آزمون PLAB چیست؟ 

منابع مشخصی برای این آزمون وجود دارد. متقاضیان می‌توانند به بلوپرینت مراجعه نمایند. در این بخش راهنمایی لازم در مورد منابع و حوزه های تئوری وجود دارد. توجه داشته باشید این منابع شامل مهارت ها، دانش و رفتارهایی است که انتظار می رود متقاضی به آنها پایبند باشد. به طور کلی تمامی نقاط، موضوعات و مهارت های مورد نیاز برای پاس کردن آزمون در بلوپرینت وجود دارد. بسیاری از مراکز مختلف اطمینان دارند که پزشکانی که در این آزمون شرکت می‌کنند و پذیرفته می شوند، در سطح مشابه با پزشکان معتبر انگلستان هستند.